Opis badania
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest nieinwazyjną techniką obrazowania, która pozwala uzyskać bardzo dokładne obrazy tkanek i narządów, takich jak brzuch. dootrzewnowo. Wynika to z zastosowania pól magnetycznych, które działają na atomy wodoru w komórkach ciała. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej daje bardzo szczegółowy obraz tkanek miękkich i narządów wewnętrznych wewnątrz jamy brzusznej. Dzięki niemu lekarze mogą ocenić wielkość i budowę narządów takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, żołądek, jelita, nerki, moczowody oraz zidentyfikować ich patologie.
Wskazania
MRI jamy brzusznej prawie zawsze stanowi uzupełnienie innych, bardziej powszechnych i łatwo dostępnych metod obrazowania, zwłaszcza ultrasonografii jamy brzusznej. Lekarze mogą zlecić MRI, jeśli wyniki są niejednoznaczne, niedokładne lub niediagnostyczne.
- podejrzenie chorób narządów wewnętrznych (trzustki, wątroby, jelit),
- podejrzenie naczyniaków, torbieli i guzów, również złośliwych,
- przed operacjami w obrębie jamy brzusznej (również transplantacjami) i po nich,
- w celu oceny potencjalnych urazów wewnętrznych.
Przeciwwskazania
Chociaż rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest ogólnie bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są przede wszystkim obecność rozrusznika serca w ciele pacjenta, przecięcie tętnic mózgowych oraz obecność neurostymulatora ze względu na silne pole magnetyczne wytwarzane przez urządzenie. Do przeciwwskazań względnych, co do których ostateczną decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz, należą pierwszy trymestr ciąży, obecność implantów zębowych i endoprotez oraz biopsje określonych narządów wykonywane w ciągu kilku tygodni.