Opis badania – rezonans magnetyczny barku
Rezonans magnetyczny barku jest badaniem, które dokładnie obrazuje wszystkie struktury tworzące staw. Pozwala to na szybką i skuteczną diagnostykę wielu typów przeciążeń, urazów i innych schorzeń barku. Ze względu na dość skomplikowaną anatomię i codzienne obciążenia staw barkowy jest stale narażony na przeciążenia, kontuzje i choroby.
Wskazania
- uszkodzenie stożka rotatorów
- niestabilność stawu ramiennego
- uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego
- zmiany zapalne
- martwica aseptyczna głowy kości ramiennej
- guzy i zmiany nienowotworowe
- inne
Przeciwwskazania
Nie wykonujemy rezonansu magnetycznego barku u osób z wszczepionymi rozrusznikami serca, neurostymulatorami lub pompami insulinowymi. Pola magnetyczne generowane przez urządzenie mogą zakłócać działanie i stwarzać ryzyko śmierci. Dodatkowo przeciwwskazaniem do badania jest obecność metalowych implantów (np. śrub ortopedycznych), klamer naczyniowych, protez zastawek serca. Każdą ciążę lub podejrzenie ciąży należy zgłosić specjaliście laboratorium.
Opis badania – Rezonans magnetyczny łokcia
Rezonans magnetyczny stawu łokciowego to nowoczesne i dokładne badanie, które pozwala na dokładne odwzorowanie wszystkich tkanek i anatomii stawu łokciowego. Umożliwia to wykrycie wielu rodzajów nieprawidłowości we wczesnym stadium rozwoju i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.
Wskazania
Wskazaniami do badania MRI stawu łokciowego są przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości stawowe, takie jak: ból łokcia, jego obrzęk i zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości, mrowienie i drętwienie stawów oraz zaburzenia czucia. Mogą to być oznaki urazu lub choroby, takie jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
- neuropatie uciskowe,
- uszkodzenia ścięgien,
- uszkodzenia więzadeł stawu łokciowego,
- zapalenie kaletki wyrostka łokciowego,
- łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe.
Przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do MRI łokcia jest obecność elektronicznych urządzeń medycznych, takich jak rozruszniki serca, pompy insulinowe i neurostymulatory. Pola magnetyczne mogą zakłócać ich pracę i stwarzać zagrożenie dla życia pacjenta. Badaniu nie podlegają również osoby ze sztucznymi zastawkami serca, hemostatykami lub metalowymi implantami ortopedycznymi (druty, śruby, stabilizatory). Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego łokcia należy również poinformować lekarza o ciąży lub podejrzeniu ciąży.